Juraj Šerík získal významné ocenenia
V našej obci žije výnimočná osobnosť! Umelecký drotár Juraj Šerík je známy nielen v Dlhom Poli. Vďaka jeho talentu, pracovitosti a húževnatosti ho poznajú doma aj za hranicami. Tento rok bol za svoju dlhoročnú snahu o uchovávanie kultúrneho dedičstva a remeselné majstrovstvo dokonca dvakrát ocenený.
V marci získal najvyššie krajské ocenenie – Cena Žilinského samosprávneho kraja za rok 2022. Žilinská župa každoročne oceňuje osobnosti, ktoré významným spôsobom pomohli pri rozvoji alebo reprezentácii kraja na Slovensku či vo svete. Slávnostné oceňovanie sa konalo 25. marca v Národnom dome v Martine. Juraj Šerík získal ocenenie za dlhoročný výnimočný prínos v oblasti kultúry a zachovávania kultúrneho dedičstva, prevzal si ho z rúk predsedníčky ŽSK Eriky Jurinovej.
V júli sa stal remeselným kráľom na Medzinárodnom festivale Európske ľudové remeslo v Kežmarku. Tento rok sa konal už 31. ročník festivalu a venovaný bol regiónu Kysuce. Návštevníkom sa v dňoch 7. až 9. júla predstavilo viac ako 150 remeselníkov a 1000 účinkujúcich. V závere festivalu bol Juraj Šerík vyhlásený za nového kráľa remesla a primátor Kežmarku Ján Ferenčák mu na celý jeden rok odovzdal kráľovskú korunu, žezlo a plášť.
Juraj Šerík je vyučený strojár, ale svoju vášeň našiel v remesle svojich predkov. Vzťah k drotárstvu získal od svojho starého otca Jakuba Šeríka, ktorý bol zaťom svetovo známeho drotára Jozefa Holánika-Bakeľa. Rozhodol sa preto zachrániť rodný dom svojho prastarého otca v obci Dlhé Pole a v roku 2018 v ňom založil živé drotárske múzeum. Juraj Šerík sa snaží zachovať rodinnú tradíciu nielen pokračovaním v remesle, ale aj využívaním originálneho spôsobu drotárstva, ktorý preslávil jeho prastarého otca.
Obec Dlhé Pole je hrdá na obyvateľa, ktorý šíri odkaz drotárskeho umenia aj v súčasnej dobe. „Touto cestou by som chcel Jurajovi Šeríkovi poďakovať za propagáciu obce Dlhé Pole nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Udelenie všetkých ocenení svedčí o tom, že je to človek, ktorý žije drotárstvom. Jurajovi prajeme do ďalšej práce veľa zdravia, spokojnosti a motivácie šíriť drotárske umenie aj pre ďalšie generácie,“ uviedol starosta obce Dlhé Pole Tibor Gajdošík.
Zdroj foto: Žilinský samosprávny kraj, mesto Kežmarok