Významné osobnosti
Andrej Majer - Dlhomír Poľský, básnik
Narodil sa 16. októbra v Kysuckom Novom Meste. Zmaturoval v Nitre, teológiu študoval v Budapešti. Od r. 1891 do r. 1899 bol kaplánom v Dlhom Poli pri farárovi Ľudovítovi Gašparovi.
Bol nadaný, vzdelaný a veľmi horlivý kňaz. Už na štúdiách vynikal svojím básnickým talentom. Po slovesnky začal písať verše v Dlhom Poli. Tu naplno zaznela jeho básnická lýra a tu podľa tejto obce prijal svoj básnický pseudonym Dlhomír Poľský.
V Dlhom Poli A. Majer naplno rozvinul osvetovú národnobuditeľskú prácu, ostro vystupoval proti maďarskej vrchnosti, krčmárom, vidol ľud k triezvosti a vzdelaniu. Jeho básne vyšli knižne v dvoch dieloch Spisy básnické Dlhomíra Poľského. Po odchode z Dlhého Poľa už tvoril menej, neskôr iba príležitostne. Zomrel v Kysuckom Novom Meste 28. decembra 1935.
Hej, tu ja prebývam medzi vrchmi, hájmi,
príjemné to miesto, obľúbený kraj mi!
Tu si oči pasiem po prírody kráse,
tu sa mi vše srdce od radosti trasie,
keď začujem pieseň, čo plače, narieka:
Dupohoľ, Duhopoľ, duhopoľská rieka.
Andrej Majer - Dlhomír Poľský
Zdroj: Jozef Kuzmík: Prehľadné dejiny stredopovažskej obce Dlhé Pole
Jozef Holánik - Bakeľ, umelecký výrobca
Narodil sa 3. júla 1863 v Dlhom Poli. Vychodil 6 tried ľudovej školy. Ako 15 - ročný nastúpil za učňa u majiteľa drotárskej dielne Jána Čapičíka v Nemecku. Tu pracoval pol druha roka, potom r. 1990 sa zaúčal u otca. Po štyroch rokoch sa osamostatnil a odišiel do Varšavy. V roku 1890 si tam otvoril vlastnú dielňu na výrobu ozdobných košíkov z drôtu. Do výroby zaviedol mosadzný drôt vhodný na galvanizovanie, postriebrenie a zlátenie.
V roku 1903 poslal svoje výrobky na Umeleckopriemyslenú výstavu hornouhorských krajov v Žilina, kde mu za jeho práce udelili bronzovú medailu. V roku 1911 získal zlatú cenu Gran Premio a zlatú medailu na svetovej výstave v Ríme a zlatú medailu na medzinárodnej výstave v Rostove nad Donom.
Prvá svetová vojna zapričínila jeho podniku veľký úpadok. V roku 1917 sa vrátil do Dlhého Poľa. Ani skoromné a svojím spôsobom obmedzujúce prostredie rodnej drevenice v Dlhom Poli však nezmenšilo veľkosť Holánikovho diela. Naďalej húževnato pracoval a svoje výrobky neustále zdokonaľoval a prezentoval, aj s cieľom šíriť dobré meno slovenského drotárstva.
V r. 1933 sa so svojimi výrobkami zúčastnil na Priemyselnej a hospodárskej výstave v Nitre, uskutočnenej v rámci Pribinových osláv a získla zlatú medailu. R. 1938 jeho výrobky reprezentovali slovenské ľudové umenie na Svetovej výstave v Paríži. Najväčšou a najkrajšou expozíciou svojich výrobkov sa zúčastnil r. 1940 v rodnej obci na I. výstave drotárstva a jeho národopisu, kde už boli aj výrobky jeho zaťa a nástupcu Jakuba Šeríka. Za dva mesiace ju navštívilo okolo 16 000 ľudí.
J. H. Bakeľ ako samouk sa svojou húževnatosťou vypracoval na vynikajúceho majstra. Zomrel 7. augusta 1942 v Dlhom Poli, kde je aj pochovaný.
Zdroj: Klára Trháčová: Jozef Holánik - Bakeľ, Jozef Kuzmík: Prehľadné dejiny stredopovažskej obce Dlhé Pole
Juraj Čajda, redaktor, spisovateľ a vydavateľ
Narodil sa 23. decembra 1844 v Dlhom Poli. Ľudovú školu vychodil v rodnej obci, gymnázium v Nitre, Ostrihome a Banskej Bystrici, kde bol vylúčený za slovenské národné presvedčenie. Zmaturoval v Bratislave. Právo študoval vo Viedni, od r. 1863 v Pešti. Najprv bol vychovávateľom. Od r. 1873 bol zodpovedným redaktorom Slovenských novín, orgánu Novej školy a v r. 1875 - 1907 redaktorom Národných novín v Martine. Od r. 1879 - 1910 bol hlavným redaktorom humoristického časopisu Černokňažník, ktorého od r. 1880 aj vydával. Niektoré svoje príspevky v Národných novinách a Černokňažníku podpisoval pseudonymom Dlhopoľský.
Bol autorom úvodníkov, článkov a úvah o vnútornej politike v Rakúsko - Uhorsku. Za národ bojoval britkou satirou. Písal aj snemové referáty a politické prejavy. Za vernosť v prospech slovenských politických záujmov ho odsúdili roku 1900 do väzenia.
Bol nadaným hercom a režisérom. Vynikal ako divadelný ochotník Slovenského spevokolu v Martine, kde vytvoril aj základy slovenského politického kabaretu. Patril k zakladateľom martinského atletického klubu.
Zomrel 19. februára 1913 v Martine a je pochovaný na Národnom cintoríne v Martine.
Zdroj: Jozef Kuzmík: Prehľadné dejiny stredopovažskej obce Dlhé Pole
Ľudovít Gašpar (Zaosek), spisovateľ
Narodil sa 1. júla 1841 v Opoji pri Trnave. Od r. 1874 bol farárom v Dlhom Poli a pôsobil tu 34 rokov.
Napísal 150 vtipných, satirických, náboženských, ľudovo a čiastočne aj politicky zameraných príspevkov v časopisoch. Knižne mu vyšli: Dedinský hasič (Budapešť 1903), Vybrané spisy humoristické Zaoska (Budapešť 1902), Chlieb sv. Antona (Budapešť 1903), Odrobinky svadby Kány galilejskej u pátra Zaoska (Trnava 1903), Rozpomienky na jeden trnavský piknik (Trnava 1903), História drotára (Budapešť 1904) a Trnavský bál (Budapešť 1904).
Svoje príspevky neuverejňoval pod vlastným menom, ale ich podpisoval veľmi zaujímavými pseudonymami Zaosek, Cvajfúz, Chorľavý Janko a inými.
Najkompletnejší súpis jeho prác do roku 1900 obsahuje Riznerova Bibliografia slovenského písomníctva a jeho Súpis slovenskej knižnej tvorby za r. 1901-1903 v Slovenských pohľadoch 1902-1905.
Zomrel 28. mája 1908 v Dlhom Poli a je tam aj pochovaný.
Zdroj: Jozef Kuzmík: Prehľadné dejiny stredopovažskej obce Dlhé Pole
Martin Mičura, právnik a politik
Narodil sa 17. septembra 1883 v Dlhom Poli. Po vychodení cirkevnej školy v rodnej obci vyštudoval strednú školu v Trenčíne a Žiline a práva v Bratislave, Kluži a Berlíne, kde dosiahol doktorát práv. V rokoch 1910 - 1918 pôsobil ako advokát v Bytči, za ktorú bol členom zastupiteľstva Trenčianskej župy. Spolu s A. Hlinkom sa zúčastňoval na podujatiach Slovenskej národnej rady a obaja spolu zvolali do Žiliny 17.12.1918 zhromaždenie, na ktorom sa obnovila činnosť Slovenskej ľudovej strany, ktorá zvolila A. Hlinku za jej predsedu a M. Mičuru za jej podpredsedu. V rokoch 1919 - 1920 zastával funkciu tekovského a nitrianskeho župana. Od roku 1931 bol predsedom Hlavného súdu v Bratislave a od r. 1939 do r. 1945 predsedom Najvyššieho súdu v Bratislave, kde sa vždy zameriaval len na občianske súdne spory a nie na trestné spory. Od roku 1942 do roku 1945 bol podredsedom Štátnej rady.
V dvadsiatych a tridsiatych rokoch v rodnej obci umožnil svojím prispením výstavbu nového kostola a zabezpečením štátnej subvencie vybudovanie rozsiahlej poschodovej katolíckej školy pre obec a osobitnej školy na Hlaváčovej pre okrajové kopaničiarske osady, ďalej kláštora - ubytovne pre rádové sestry - učiteľky, výstavbu hradskej v obci a jej prípojky po považskú hradskú a reguláciu rieky Dlhopoľky od dolného konca obce až po jej vtok do Váhu. V r. 1940 sa zúčastnil ako člen vládnej delegácie vedenej prezidentom republiky na otvorení Výstavy slovenského drotárstva a jeho národopisu v Dlhom Poli.
Bol akcionárom viacerých priemyselných podnikov a kúpou od dedičky H. Popperovej krachujúceho drevárskeho veľkopodniku Popperovcov v Bytči sa stal majiteľom rozsiahlych lesných komplexov bývalého bytčianskeho panstva v rodnej obci i v susednom Veľkom Rovnom.
Ako predseda najvýznamnejších súdov v Košiciach a hlavne v Bratislave, kde ním od r. 1931 riadený Hlavný súd sa stal od r. 1939 Najvyšším súdom, sa v medziach možnosti venoval publikovaniu štúdií a článkov v Právnom obzore z odboru najmä občianskeho súdneho poriadku, ktorý ako externý špecialista prednášal od r. 1939 na Právnickej fakulte Slovenskej univerzity.
Publikoval päť knižných prác: Rovnaké práva pre Slovensko, Dovolenie so zreteľom na prax Najvyššieho súdu, Občiansky sporový poriadok, Reforma práva manželského - právo patronátne a Zákon z 19. júna 1931, č. 100 Sb. z. a n. o základných ustanoveniach súdneho konania nesporového.
Na konci vojny sa zdržoval až do prechodu frontu v rodnej obci, odkiaľ ho po prechode frontu veľmi chorého prijala na liečenie bratislavská nemocnica. V roku 1946 zomrel v Moskeve, kam ho neskôr previezli. Jeho dom v Dlhom Poli so zdedeným poľnohospodárskym majetkom po rodičoch sa stal po r. 1945 postupne sídlom Jednotného roľníckeho družstva a neskôr po adaptácii kultúrneho domu, a jeho majetky prevzali do vlastníctva Štátne lesy.
Zdroj: Jozef Kuzmík: Prehľadné dejiny stredopovažskej obce Dlhé Pole