Folklórna skupina Drotár
Z histórie
V Dlhom Poli patril spev už celé stáročia medzi najvýznamnejšie ľudové prejavy. Pre ľudí bol vždy potešením, sprevádzal ich od kolísky až po hrob. Prirodzený viachlasný spev znel vždy v kostole, pri prácach na poli, na lúkach, pri "drápačkách" či zábavách. Bol sprevádzaný heligónkami, typickými pre túto oblasť.
Pieseň "Duhopol, Duhopol, duhopolská rieka..." zaspievaná viachlasne tromi Dlhopoľčanmi, ktorí pracovali v Trnave vo Vozovke ako takzvaní plechári, inšpirovala hudobného skladateľa Mikuláša Schneidera Trnavského ku skomponovaniu skladby "Duhopol - fantázia pre husle a orchester" v roku 1954.
V roku 1974 založila Kristína Mrníková folklórnu skupinu Dlhopolka a spolu s mladými ženami z obce nacvičila viaceré folklórne pásma, s ktorými sa zúčastňovali na mnohých folklórnych slávnostiach po celom Slovensku.
Súčasnosť
V roku 1995 sa čisto ženská folklórna skupina rozšírila aj o mužskú časť pod názvom folklórna skupina Drotár pod vedením Mgr. Dagmar Cingelovej. V súčasnosti má súbor 21 členov: 2 harmonikárov - Ing. Jána Hrivíka a Jozefa Juríčka, manželský pár zo Stráže, dve žiačky deviateho ročníka Základnej školy, deväť žien a päť mužov z Dlhého Poľa. Pôsobilo v ňom aj viacero heligonkárov.
Folklórnemu súboru záleží na zachovaní autentických piesní starých materí, ale aj zvykov svojich predkov, ktoré sú spracované do niekoľkých tematických celkov. Keďže obec Dlhé Pole je známa svojou drotárskou históriou, FS Drotár spracovala túto tematiku do troch častí: narodenie drotára, odchod na vandrovku a návrat z vandrovky.
Pásmo "Žatva a dožinkové zvyky" je zameraná na ukončenie žatvy, príchod žencov a žníc na gazdovstvo, mlátenie obilia cepmi, ovievanie obilia, oldomáš a tanec. Pásmo "Kosenie a sušenie sena" je zamerané na kosenie trávy, sušenie a hrabanie sena, sprevádzané jedinečnými trávnicami, spevmi mužov a žien.
Pásmo "Májovky" sa spieva na Kvetnú nedeľu, týždeň pred Veľkou nocou. Vtedy dievčatá a ženy chodievali s halúzkou bahniatok vyzdobenou stužkami po máji a spievali piesne typické pre túto udalosť.
Súbor spieva aj iné staršie piesne z Dlhého Poľa a zúčastňuje sa na rôznych folklórnych súťažiach v rámci okresu, raz postúpil aj do krajského kola. Drotárske piesne a trávnice zaspieval aj pri udeľovaní čestného občianstva Karolovi Gulejovi vo Vrútkach a tiež pri otvorení Drotárskeho domu vo Vrútkach. Drotár sa zúčastnil folklórnych slávností v Turzovke, Veľkom Rovnom a Terchovej. Skupina pravidelne vystupuje v Múzeu slovenskej dediny v Jahodníkoch pri Martine s pásmom "Dožinky" - žatva, mlátenie cepmi, oldomáš, "Čo zem dala" - pečenie dlhopoľských osúchov a tiež s pásmom "Ľanová nedeľa" - práca s kolovrátkom, tkanie a pranie ľanového plátna.
FS Drotár sa pravidelne zúčastňuje na kultúrnych podujatiach organizovaných obcou Dlhé Pole ako Deň matiek, Stretnutie dôchodcov. Nechýbal na otvorení drotárskej výstavy "Dlhopoľskí páni majstri" v roku 2008, na Drotárskom festivale v obci v roku 2013, vítal prezidenta SR Ivana Gašparoviča v roku 2014 a bol súčasťou programu Osláv pri príležitosti 695. výročia založenia obce v roku 2015. Súbor vydal tri CD s tradičnými, komerčnými a kresťanskými piesňami. Počas kresťanských sviatkov spieva v miestnom Kostole sv. Martina.
CD: Vianočné piesne, Duhopol, Duhopol a Nad tým Duhým Polom je možné si zakúpiť na obecnom úrade v Dlhom Poli.