Pamätná izba drotárstva
Dlhé Pole 203 (budova Materskej školy)
Kontakt: Mgr. Dagmar Cingelová, tel. č. 0907 048 649
OTVÁRACIE HODINY
Pondelok 15.00 - 17.00
Piatok 15.00 - 17.00
Prehliadku múzea je možné si dohodnúť aj mimo otváracích hodín na tel. č.: 0917 380 130.
Priestory Pamätnej izby drotárstva nachádzajúce sa na 1. poschodí budovy, kde sídli Materská škola, majú bohatú históriu. Konali sa tu dve drotárske výstavy, navštívili ju dve hlavy štátu a dodnes je najhmatateľnejším dôkazom našich stále živých tradícií.
Z histórie
I. výstava drotárstva a jeho národopisu
V roku 1940 sa v priestoroch Materskej školy konala I. výstava drotárstva a jeho národopisu. Jej organizátorom bol vtedajší učiteľ a drotársky nadšenec Karol Guleja. V desiatich chodbách a dvoch triedach bolo umiestnené všetko, čo drotárstvo v tom čase ponúkalo. Zlatým klincom výstavy bola expozícia drotárskeho umelca Jozefa Holánika - Bakeľa. Priestory navštívilo takmer
15 000 ľudí, medzi inými aj prezident Dr. Jozef Tiso. Exponáty z tejto jedinečnej výstavy sa stali základom drotárskeho múzea v Budatínskom hrade.
Výstava Dlhopoľskí páni majstri
Takmer po sedemdesiatich rokoch sa drotárstvo vrátilo do známych priestorov. Obec Dlhé Pole v spolupráci s Považským múzeom a drotárom Jurajom Šeríkom zorganizovala v roku 2008 drotársku výstavu s názvom "Dlhopoľskí páni majstri". Jej cieľom bolo nadviazať na predošlú známu výstavu. Výrobky majstrov drotárov boli vystavené na chodbe a v dvoch triedach. Počas výstavy prebiehali ukážky drôtovania Juraja Šeríka a miestnych drotárov: Jozefa Polku a Jána Madaja. V roku 2009 sa časť exponátov z výstavy stala trvalou expozíciou drotárstva.
Súčasnosť
Pamätnú izbu tvoria dve miestnosti: chodba a hlavná miestnosť. Hneď pri vstupe víta hostí plochá figúra drotára ľudskej veľkosti od Jána Madaja. Na jednej strane chodby je zobrazená história a národopis obce, návštevníci tu môžu nájsť ľudové stavby, kroje, typické remeslá aj dôležité spoločenské udalosti. Súčasťou výstavy sú aj stručné životopisy a fotografie najvýznamnejších osobností z Dlhého Poľa. Svoje miesto tu má JUDr. Martin Mičura - právnik a prvý predseda Slovenského najvyššieho súdu, publicista Juraj Čajda, letec Viktor Hrivík, kňazi a básnici Ľudovít Gašpar - Záosek a Andrej Majer - Dlhomír Poľský, bibliograf Jozef Kuzmík a mnohí ďalší. Vo vstupnej chodbe možno tiež obdivovať diela súčasných drotárskych majstrov v obci: Jozefa Polku a Jána Madaja.
Hlavná miestnosť je venovaná predovšetkým drotárstvu, od jeho začiatku až po drotárske manufaktúry. Vystavené predmety dokazujú vývoj v práci a živote drotárov, ktorí sa vedeli prispôsobiť každej krajine a situácii.Dlhopoľskí drotári ponúkali svoje úžitkové predmety po celom svete. Najviac drotárskych dielní vzniklo v Poľsku, Rusku, Nemecku, v štátoch bývalej Juhoslávie a v USA. Zaujímavé sú drôtené výrobky zo zahraničných dielní, napríklad veľké liatinové misy od J. Konárika z Varšavy, náhubky pre psov z Nemecka alebo dlahy na zlomeniny od V. Korčeka z Ruska.
Na paneloch v triede je vyobrazený drotársky umelec Jakub Šerík - zať slávneho drotára Jozefa Holánika - Bakeľa. Narodil sa v Dlhom Poli v roku 1907 a stal sa dôstojným pokračovateľom známeho majstra. Už v roku 1936 získal zlatú medailu na učňovskej výstave v Žiline. Tvoril rôzne úžitkové predmety podobné svojmu svokrovi, ale obohacoval ich o mnohé technologické a výzdobné prvky. Spolupracoval aj s ÚĽUV-om a svoje výrobky nechal galvanizovať zlatom a striebrom. Hoci istý čas pracoval aj v inom odvetví, rodinnú tradíciu udržiaval do konca svojho života v roku 1988. V Pamätnej miestnosti možno nahliadnuť aj do spomienok z I. výstavy drotárstva a jeho národopisu v roku 1940. Vo vitrínach v strede miestnosti sa vynímajú umelecké diela Holánikových a Šeríkových pokračovateľov: Jozefa Šeríka a Juraja Šeríka. Svoje miesto tu má aj plechová loď majstra klampiara - Valienta Mičuru, ktorá po zhotovení aj skutočne plávala.
Najviac priestoru je však venovaného drotárskemu majstrovi Jozefovi Holánikovi - Bakeľovi, ktorý sa narodil v Dlhom Poli v roku 1863 a už v roku 1889 založil vo Varšave úspešnú drotársku dielňu. Produkoval nielen široký sortiment úžitkových predmetov pre domácnosti, ale aj luxusný drôtený tovar vyvážaný do zahraničia. Počas svojho života získal mnoho významných ocenení. Najcennejšou medailou je určite hlavná cena - "Gran Premio" zo svetovej umeleckej výstavy v Ríme v roku 1911. V tom istom roku získal zlato aj na medzinárodnej výstave v Rostove nad Donom v Rusku. Od roku 1917 tvoril v rodnej drevenici v Dlhom Poli a mohol sa pýšiť viacerými medailami z výstav v domácom prostredí. Drôtu ostal verný až takmer do svojej smrti v roku 1942. Spoza vitríny možno obdivovať jeho diplomy, makety medailí, ale aj osobné predmety.
Pamätnú izbu drotárstva od svojho vzniku navštívilo mnoho domácich občanov, Slovákov, aj cudzincov, bežných ľudí i významných osobností, medzi inými aj prezident SR Ivan Gašparovič a žilinský diecézny biskup Tomáš Galis.
V roku 2018 prebehla reinštalácia pamätnej izby, nakoľko po vybudovaní múzea v rodnom dome J. H. - Bakeľa bola potrebná jej obsahová úprava. Súčasná expozícia pripomína dlhopoľských drotárov, spôsob ich života, práce, odevu a vybavenia, ktoré dokumentujú figuríny predstavujúce drotárov.